Instrukcja jak uszyć bluzę z kapturem i z kieszenią typu „kangur”
Z tego wpisu dowiesz się jak ja szyję bluzę. Krok po kroku. Będzie długo, dużo zdjęć, opisów, wskazówek, może chwilowo nudno, ale dzięki temu będzie bardzo dokładnie i szczegółowo 😉 ZAPRASZAM.
Na początek co jest potrzebne.
Oczywiście maszyna do szycia– stębnówka (na zdjęciu pierwsza od lewej), to zwykła maszyna, którą posiadasz, nawet jeśli ma jeden ścieg i jest to „oldschoolowa” maszyna po babci 😉 powinna sobie poradzić. Lepiej, jeśli jest większa ilość ściegów umożliwiająca lepsze zszywanie brzegów materiału. Jeśli masz owerlok (środkowa na zdjęciu) to super, masz większe możliwości,jeśli chodzi o szycie brzegów, będzie lepiej i mocniej zszyte. Jeśli masz renderkę (prawa na zdjęciu) to idealnie, możesz prawie wszystko ;-). Ja używam wszystkich trzech.
Materiał – moja bluza uszyta będzie z bawełnianej dzianiny dresowej z dodatkiem elastanu (250g). Lepiej jak jest jakiś dodatek elastanu, ponieważ wtedy nie będą się wypychać łokcie ;-). Ile materiału – to oczywiście zależy od rozmiaru – moja bluza to będzie rozmiar dziecięcy – 128 – z kapturem z dwóch warstw, mam do wykorzystania 1 m, zapewne niewielki kawałek mi z tego zostanie.
Nici – jakie? Jak kto chce, byleby starczyło, ja staram się dobrać kolor nici do koloru materiału i zwykle szyję nićmi elastycznymi.
Mata do krojenia materiału + nóż krążkowy – jeśli nie masz to i tak dasz rade, ale polecam się w nią zaopatrzyć.
Nożyczki, szpilki, centymetr, linijka (ja używam, żeby wszystko było równo, ale bez też się da).
Wykrój z gazety. Można stworzyć go samodzielnie np odrysować od jakiejś innej bluzy. Jeśli masz wykrój z gazety to przyda się kalka + coś do pisania
Dodatkowa żelazko, taśma termoprzylepna- można, ale nie trzeba. Ja używam taśmy do przyklejania np kieszeni, żeby wszystko było równo, ładnie i zgrabnie zszyte 😉 , i żeby nic się nie marszczyło, to takie ułatwienie
NO TO DO DZIEŁA 🙂 POWODZENIA
Stwórz wykrój. Przez kalkę skopiuj wykrój z gazety (lub odrysuj od innej bluzy jeśli nie masz z gazety), wytnij i opisz (tak jak na zdjęciach poniżej) Forma przodu i tyłu jest ich połową, później będziesz wycinać ze złożonego materiału, aby całość była symetryczna.
Wytnij elementy z materiału, będziesz je później ze sobą zszywać.
Musisz wyciąć:
- przód x 1, tył x 1 – te elementy wycinasz ze złożonego materiału przykładając formę do brzegu, jak rozłożysz będzie całość
- rękaw -x 2 , musisz mieć lewy i prawy, najlepiej wyciąć na złożonym materiale, będą dwa symetryczne od razu,
- kaptur x 2 – 2 części = 4 x ten sam element, pamiętaj, że musisz mieć przeciwne strony 2 x lewą i 2 x prawą. Jak wytniesz wszystkie w tą samą stronę to nie zszyjesz odpowiednio.
- ściągacze rękawa – x 2 (bez wykroju, wystarczy wyciąć prostokąt w zależności od tego jaki chcesz ściągacz), u mnie to 7 cm na 9 cm,
- ściągacz dołu bluzy – x 2, na przód i tył bluzy, wymiar podobnie jak z rękawami, u mnie 7 cm / 34 cm
- kieszeń kangur – x 1
Masz wycięte wszystko co trzeba. Co dalej??
Kiedy ja szyje bluzę z „kangurem” albo cokolwiek innego, co składa się z różnych dodatków np kieszeń, aplikacja lubię mieć te elementy już gotowe, zanim zacznę zszywać całość bluzy. Tu też zacznę od ich przygotowania.
Kieszeń. To jest ten moment, kiedy używam taśmy termoprzylepnej i żelazka. Podklejam brzegi kieszeni, zaginam i żelazkiem przyklejam.
Następnie zszywam miejsce „otwarte” kieszeni. Używam renderki, żeby był fajny drabinkowy ścieg.
Dalej przyszywam kieszeń do przodu bluzy, równo na środku. Tu też używam taśmy. Przyklejam na przedniej stronie, ponieważ górna część kieszeni będzie przyszyta do bluzy „od środka”, zszywam.
Kiedy górna część jest już przyszyta, kolej na boki, przyklejam taśmę.
Przyszywam do przodu bluzy.
Kieszeń gotowa ;-).
Ściągacze. W następnym kroku przygotowuję ściągacze, które są z tego samego materiału co cała bluza, więc to nie taki typowy ściągacz. Zwykły materiał też może być, oby elastyczny. Do tego szycia używam owerloka, ponieważ najlepiej nadaje się do zszywania brzegów. Ściągacze rękawów zszywam łącząc ze sobą dwa brzegi jednego ściągacza. Ściągacze dołu bluzy zszywam łącząc ze sobą brzegi dwóch elementów (przodu + tyłu) oczywiście lewą stroną.
Ściągacze gotowe, później trzeba będzie złożyć je na pół.
A teraz kaptur ;-). Dalej owerlok.
Zszywam ze sobą dwa elementy kaptura, potem kolejne dwa.
Następnie zszywam ze sobą dwa wcześniej połączone elementy i jest kaptur.
Odwracam kaptur na prawą stronę i jest prawie gotowy, trzeba go jeszcze doprawić ;-), żeby się dobrze układał. Używam stębnówki. Prostym ściegiem przeszywam cały brzeg kaptura.
KGFOIKH’ORKTJOKHIOGHKGP
]=wow 😉 Wszystkie elementy gotowe. Czas składać puzzle.
Wyżej już widzisz ściągacze złożone na pół i przygotowane do wszycia.
Next step 😉
Ramiona. Teraz i w kolejnych krokach wraca owerlok.
Zszywam ramiona przodu i tyłu bluzy.
Kolej na rękawy ;-). Jak to połączyć?
Złóż rękaw na pół i prawą stroną przyłóż go do środka zszytego ramienia, użyj szpilek, będzie łatwiej i równiej przyszyjesz.
To samo drugi rękaw.
Już niewiele zostało, powoli widać efekt ;-).
Wracamy na lewą stronę i zszywamy całe boki, od dołu do rękawa albo od rękawa do dołu, jak wolisz.
Brawo 😉 Teraz ściągacze. 'Załóż’ złożony na pół ściągacz na prawą stronę rękawa i połącz szpilkami, to samo drugi rękaw oraz ściągacz dołu bluzy. Zszyj
wow 😉 Już serio niewiele zostało.
Kaptur jest gotowy, ale trzeba go jeszcze wszyć. W ten sam sposób co ściągacze „załóż’ go na szyje bluzy. Połącz szpilkami dwa początkowe brzegi na „zakładkę”, tak jak na ostatnim zdjęciu kaptura (lepiej tak wygląda), następnie zszyj.
No i …… gotowe 😉 Prawie, jeszcze tylko drobne detale.
Na koniec stębnówka. Zostały dwa obszycia. Prostym ściegiem obszywam dół i dekolt.
KONIEC 😉
Idealnie 😉
I OBOWIĄZKOWO PRZYMIARKA
Dziękuje za odwiedziny 😉 Mam nadzieje, że Ci się przyda ta instrukcja ;-).